OBRUK PEYNİRİ

Written by

IMG_0638

Karaman’ın  Divle Köyü ve civar köylerde üretilen doğal meralarında yem vermeden otlatılan koyun ve keçilerden sağılan sütler, sağımdan en geç 1-2 saat içinde büyük kazan veya teknelerde uygun ısıda mayalanır. Mayalanmadan 1,5-2 saat sonra kırma adı verilen karıştırma işlemi yapılır. Akabinde süzme işlemi yapılarak halk arasında sarı su denilen peynir sudan ayrılır. Suyundan ayrılan peynir bez torbaya konulur ve üzerine ağırlık konularak birkaç saat bu şekilde bekletilir. Bu işlemden sonra peynir büyük parçalara ayrılarak temiz suya ıslatılarak sabaha kadar bekletilir. Peynir yapımındaki en önemli kısımlardan birisi bu sarı suyun peynirden ayrılmasıdır. Peynir içinde bu su kalırsa peynir acır ve yenilmez. Peynir suda bekletilerek basılma uygun hale gelmesi için (mayalanmasının tamamlanması) ortalama bir gün daha bekletilir.

Basıma hazır olan peynir ezilerek parçalanır. Koyun ve keçi derilerinden yapılmış olan tulumlara doldurularak sıkıştırma işlemi yapılır. Bu sıkıştırma işlemi yapılarak iğne veya tığ yardımı ile derinin muhtelif yerlerinden delikler açılarak derinin peynir içindeki kalan suyu dışarı atması sağlanır. Basılan bu tulumların ağızları dikilerek 1-2 gün güneşte bekletilir. Daha sonra tamamen kuruması için birkaç gün daha kapalı güneş görmeyen bir alanda bekletilir. Sonrasında Divle obruk mağarasına konulmaya hazır hale gelen bu peynirler mağaraya indirilerek birbirine değmeyecek şekilde yerleştirilir.

GP_BAHCESEHİR_2019-33

Yapım aşaması tulum peyniri gibi olsa da en önemli farklarından birisi olgunlaşması için divle obruk mağarasına konulmasıdır. Bu mağaralardaki mikroflora nedeniyle kendine özgü küfü ve tadı almaktadır. Divle obruk peyniri, Divle’nin hazinesi olarak nitelendirilmiş bir üründür.

Divle obruk peyniri, sadece koyun ve keçi sütünden yapılmaktadır.Bu sütlerden elde edilen peynirler nisan, mayıs ve haziran aylarında koyun ve keçi derilerinden yapılan tulumlara basılarak obruk içerisine konulmaktadır.

GP_BAHCESEHİR_2019-34

Divle obruk mağarası ortalama 35-36 metre derinlik ve 200 metreden fazla uzunluğa sahiptir. Divle obruk mağarasında yaz aylarında ısı 4-6 derece, nem ise % 90 civarındadır. Bu ortamın ısısı, nemi, havası ve mikroflora peynirin kalitesini ve kendine özgü tadı oluşturan en önmeli faktörlerdendir. Divle obruk mağarasının peynir kapasitesi 60-70 Ton civarındadır. Ekim-Kasım döneminde satışa sunulan bu peynirler için Türkiyenin değişik şehirlerinden insanlar almak için Divle’ye gelmektedir. Yurt dışından da tanıdıklar aracılığı ile sipariş verenler bulunmaktadır.

Fransızların ünlü peyniri Rokfor’un Divleye gelen Fransız gezginlerin Divle obruk peynirini görüp beğenerek suni küflendirme yaparak aynısını Fransa’da ürettikleri iddia edilmektedir.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir